Čínský podnikatel se přiznal k pokusu o kráděž armádních dat USA

 Čínský podnikatel souzený ve Spojených státech se dnes přiznal k tomu, že spolu se dvěma komplici pronikal k důvěrným datům dodavatelských společností americké armádě. Za to, že se údajně pokusil ilegálně dostat do Číny citlivé armádní informace, mu hrozí až pět let vězení. Informovala o tom agentura Reuters.

Padesátiletý Su Pin se podle amerického ministerstva spravedlnosti nabourával do počítačových sítí velkých firem dodávajících výzbroj americké armádě, mezi nimiž byl například výrobce letadel Boeing. S touto činností začal v roce 2008 a o dva roky později například poslal elektronickou poštou do Číny tajné informace o vojenském dopravním letounu C-17 vyráběném právě firmou Boeing.

Spojené státy v posledních letech opakovaně upozorňují na čínské hackerské útoky vůči americkým úřadům a firmám. Čína podobná obvinění odmítá. Americký prezident Barack Obama se loni v Bílém domě s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem shodl, že obě země nebudou provádět nebo vědomě podporovat počítačovou špionáž a pirátství. Prezidenti se podle Bílého domu také dohodli na vytvoření expertní skupiny, která se má těmito otázkami dále zabývat. Dohoda nezakazuje počítačovou špionáž k zajištění národní bezpečnosti, ale zakazuje ekonomickou špionáž ve prospěch konkurence.

Newsletter