Čínský premiér vyzval k obnově globální ekonomické důvěry

Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes vyzval ke společnému úsilí s cílem obnovit globální ekonomickou důvěru po šoku, který způsobilo britské referendum, v němž se voliči vyslovili pro odchod země z Evropské unie. Informovala o tom agentura AP.

Referendum „mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy. Jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice“, řekl čínský premiér v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.

Nezvykle přímé prohlášení čínského představitele, který jen zřídka komentuje záležitosti jiných vlád, odráží rozsah potenciálního dopadu ekonomických turbulencí v rámci EU po britském referendu.

EU je hlavním obchodním partnerem Číny a jakákoli déle trvající nejistota, která sníží evropskou poptávku po čínském zboží, by mohla mít následky na průmyslová odvětví zaměstnávající miliony Číňanů.

„Za těchto okolností potřebujeme společně zvládat problémy, posilovat důvěru a vytvářet stabilní mezinárodní prostředí,“ řekl Li Kche-čchiang. Podle jeho slov chce Peking vidět „jednotnou a stabilní EU“ a „stabilní s prosperující Velkou Británii“.

Newsletter