Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Čínský prezident: I při zpomalení růstu na 7 % zůstaneme na světové špičce

Že to s čínskou ekonomikou nebude tak špatné, se na dnešním podnikatelském fóru prezident země Si Ťin-pching. Rizika, před nimiž druhá největší ekonomika světa stojí, nejsou podle něj tak „strašná“ a vláda je nadále přesvědčena, že je může setřást.

Čínský prezident řekl, že i kdyby mělo tamní hospodářství růst meziročním tempem 7 %, stále by stálo v čele světové ekonomiky. „Bez ohledu na přesném tempu, stále jsme mezi světovou špičkou,“ řekl s tím, že čínská ekonomika zůstává stabilní.

Tempo jejího růstu je ve světě velké téma, jelikož má celosvětový dopad, především na trh s komoditami. Peking od jara uvolňuje měnovou i fiskální politiku s cílem dosáhnout letos 7,5% cíle. Toto tempo ekonomika neudržela ve 3Q, kdy zpomalila na 7,3 %, což je nejméně od úvodu roku 2009.

Newsletter