Čínský prezident má Česku přivézt strategické partnerství a investice

Čínský prezident navštíví Česko 28. až 30. března. Půjde o první návštěvu nejvyššího čínského prezidenta v Česku i v bývalém Československu. „Touto návštěvou se završuje proces posílení politického dialogu, který byl zahájen pracovní návštěvou ministra zahraničních věcí ČR v Čínské lidové republice (ČLR) v dubnu 2014,“ uvádí se v podkladech pro jednání vlády. Ta by měla návštěvu čínského prezidenta schvalovat a měla by také odsouhlasit náklady na její zajištění. Česko by měla stát 3,6 milionu korun. V částce ale nejsou zahrnuty náklady na ochranu ústavních činitelů, které zaplatí ministerstvo vnitra.

Podle dokumentu bude hlavním výsledkem státní návštěvy Si Ťin-pchinga vydání společného prohlášení o strategickém partnerství. Strategický dialog by měl být veden v rámci mezivládní konzultační platformy, kterou povede české ministerstvo zahraničních věcí. „Obě země vyjadřují vůli v rámci tohoto strategického partnerství posílit spolupráci v řadě oblastí, jako například průmyslová výroba, věda a výzkum, letectví, zdravotnictví, zemědělství, energetika, kultura, vzdělání, sport a cestovní ruch,“ uvádí se v dokumentu.

Společné prohlášení bude také obsahovat jednu ze „současných priorit“, kterou je posílení vzájemné spolupráce v oblasti finančnictví, včetně zájmu Česka o pozici centra pro čínské finanční instituce v regionu. „Další prioritou je etablování České republiky jako dopravního a logistického uzlu pro například letecké spojení mezi ČLR a regionem střední, východní a jihovýchodní Evropy,“ píše se v dokumentu.

Newsletter