Čínský prezident vybídl G20 k lepší koordinaci

Čínský prezident Si Ťin-pching na úvod summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik G20 varoval před kumulací rizik ve světové ekonomice, pramenících z vysokého zadlužení. Zároveň vybídl skupinu k podpoře obchodu a investic a k odmítnutí protekcionalismu. Státy G20 by podle něj měly také zlepšit koordinaci svých politik.

„Tváří v tvář nynějším potížím musíme využít inovativní cesty rozvoje, které se stanou novým motorem růstu,“ řekl čínský vůdce. „Letos jsme již dosáhli dohody o cestovní mapě rozvoje. Je nezbytné, aby země G20 koordinovaly svou fiskální, peněžní, úvěrovou a strukturální politiku během uskutečnění reforem, zvyšovaly mezinárodní poptávku a vytvářily základy globálního růstu,“ řekl dnes čínský prezident při zahájení dvoudenního jednání ve východočínském městě Chang-čou.

Hlavy států budou jednat o tom, jak podpořit slábnoucí světovou ekonomiku a ochabující globální obchod a budou se také zabývat řadou naléhavých otázek diplomacie a bezpečnosti.

Pro Čínu jde o největší letošní mezinárodní akci na její půdě.

G20 sdružuje 19 vyspělých a rozvíjejících se zemí světa plus zástupce Evropské unie. Skupina představuje 85 procent světové ekonomiky a dvě třetiny světové populace. G20 se v tomto desetiletí stala hlavním koordinátorem světové ekonomiky místo skupiny G8, kterou tvořilo sedm vyspělých zemí a Rusko.

Newsletter