Čínský výrobce elektroniky odmítá vinu za hackerský útok na Dyn

Webkamery a další nahrávací zařízení firmy Hangzhou Xiongmai Technology se v pátek staly jedním z nástrojů hackerského útoku na společnost Dyn, který krátce vyřadil z provozu servery twitteru či Spotify. Čínský výrobce dnes prohlásil, že pro prevenci útoku udělal maximum.

Přesto ještě v pondělí Hangzhou Xiongmai Technology oznámila, že stáhne z amerického trhu všechny výrobky uvedené před dubnem loňského roku, kdy se výrobci elektroniky o možnosti podobných útoků dozvěděli. Mladší produkty jsou již podle vyjádření firmy vylepšené a nepředstavují hrozbu.

„Nerozumíme, proč je všechen hněv směřován na nás,“ řekl agentuře AP marketingový ředitel Liou Jüe-sin. Xiongmai Technology podle něj na nové nebezpečí reagovala rychle a neměla by být vyčleňována. Páteční útok podle společnosti umožnilo to, že uživatelé na jejich zařízeních ponechaly výrobní hesla.

Hackeři v pátek kromě výrobků Xiongmai škodlivým softwarem infikovali například tiskárny či termostaty společnosti Dyn, předního poskytovatele služeb pro správu domén. Přes tato zařízení připojená k internetu následně zaútočili na její servery a vyřadili tak na několik hodin z provozu stránky jako twitter, Pay Pal či New York Times.

Problém s připojováním nejrůznějších spotřebičů k internetu vysvětluje agentuře AP analytička Tracy Tsai. Podle ní tato zařízení nejsou takřka nijak chráněna proti přístupu do veřejného internetu. V Severní Americe má podle americké agentury pro průzkum trhu IHS Markit každá domácnost průměrně 13 zařízení napojených na internet.

Newsletter