Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Čínský výrobce elektroniky odmítá vinu za hackerský útok na Dyn

Webkamery a další nahrávací zařízení firmy Hangzhou Xiongmai Technology se v pátek staly jedním z nástrojů hackerského útoku na společnost Dyn, který krátce vyřadil z provozu servery twitteru či Spotify. Čínský výrobce dnes prohlásil, že pro prevenci útoku udělal maximum.

Přesto ještě v pondělí Hangzhou Xiongmai Technology oznámila, že stáhne z amerického trhu všechny výrobky uvedené před dubnem loňského roku, kdy se výrobci elektroniky o možnosti podobných útoků dozvěděli. Mladší produkty jsou již podle vyjádření firmy vylepšené a nepředstavují hrozbu.

„Nerozumíme, proč je všechen hněv směřován na nás,“ řekl agentuře AP marketingový ředitel Liou Jüe-sin. Xiongmai Technology podle něj na nové nebezpečí reagovala rychle a neměla by být vyčleňována. Páteční útok podle společnosti umožnilo to, že uživatelé na jejich zařízeních ponechaly výrobní hesla.

Hackeři v pátek kromě výrobků Xiongmai škodlivým softwarem infikovali například tiskárny či termostaty společnosti Dyn, předního poskytovatele služeb pro správu domén. Přes tato zařízení připojená k internetu následně zaútočili na její servery a vyřadili tak na několik hodin z provozu stránky jako twitter, Pay Pal či New York Times.

Problém s připojováním nejrůznějších spotřebičů k internetu vysvětluje agentuře AP analytička Tracy Tsai. Podle ní tato zařízení nejsou takřka nijak chráněna proti přístupu do veřejného internetu. V Severní Americe má podle americké agentury pro průzkum trhu IHS Markit každá domácnost průměrně 13 zařízení napojených na internet.

Newsletter