Čínský vývoz i dovoz v říjnu prudce klesl, přebytek rekordní

Přebytek zahraničního obchodu Číny v říjnu dosáhl rekordních 61,64 miliardy USD (1,6 bilionu Kč). Vývoz i dovoz však prudce klesly, což posiluje očekávání, že Čína bude muset podniknout další kroky ke stimulaci domácí poptávky, když poptávka po jejím zboží v zahraničí zůstává slabá. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

Vývoz ze země se v říjnu meziročně snížil o 6,9 procenta a slabší byl již čtvrtý měsíc za sebou. Hodnota zboží a služeb dovezených do země pak klesla až o 18,8 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali pokles vývozu jen o tři procenta a dovozu o 16 procent.

Peking v letošním roce několikrát snížil úrokové sazby a uvolnil směnný kurz, aby podpořil ekonomiku. Nejnovější údaje naznačují, že ekonomika si stále nevede dobře a rizika se zvyšují.

Kombinovaný vývoz a dovoz za prvních deset měsíců letošního roku klesl o 8,5 procenta. To je výrazně pod oficiálním cílem pro celý letošní rok, který počítá s růstem o šest procent.

Minulý týden ministerstvo obchodu uvedlo, že hodnota čínského vývozu v letošním roce zůstane pravděpodobně na stejné úrovni jako v roce 2014. Dovoz by pak mohl ve čtvrtém čtvrtletí prudce klesnout. V příštím roce očekává ministerstvo stabilní růst kombinovaného vývozu a dovozu díky opatřením na podporu obchodu.

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí kleslo na 6,9 procenta. Poprvé od globální finanční krize se tak propadlo pod sedm procent.

Newsletter