Čínský zpracovatelský sektor klesl v dubnu na roční minimum

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v dubnu na nejnižší úroveň za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost HSBC. Data podle agentury Reuters naznačují, že hospodářské podmínky v druhé největší světové ekonomice se navzdory podpůrným krokům tamní centrální banky nepřestávají zhoršovat. 

Index aktivity zpracovatelského sektoru klesl v dubnu na 49,2 bodu z březnových 49,6 bodu, a sestoupil tak hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že hodnota indexu pro tento měsíc zůstane stejná jako v březnu. 

Čínská ekonomika loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu za téměř čtvrt století. Ekonomové očekávají, že v tomto roce hospodářský růst Číny zpomalí na rovných sedm procent. 

Na ekonomiku doléhá ochlazení na čínském realitním trhu či nadměrná výroba v čínském průmyslu, která překračuje poptávku. 

Čínská centrální banka počátkem března podruhé za poslední tři měsíce rozhodla podpořit hospodářský růst snížením úrokových sazeb. V neděli pak oznámila, že sníží o jeden procentní bod úroveň vkladů, které u ní musí mít uložené komerční banky. Další podpůrné kroky se očekávají i v příštích měsících. 

Newsletter