Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Čínští cenzoři prý mažou zmínky o chování policejního činitele

Čínští vládní cenzoři údajně odstraňují z internetu zmínky o povýšeném chování zástupce velitele ozbrojené policie. Ten se při cestě vysokorychlostním vlakem prý posadil na sedadlo v první třídě a odmítl pustit cestující, která měla místo rezervované. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Představitelé komunistické strany nemají dovoleno cestovat první třídou, a tak incident ještě více rozhořčil některé diskutéry na sociálních sítích. Když ale své komentáře k chování činitele Pchan Čchang-ťieho na webu zveřejnili, jejich příspěvky zmizely.

Žena, která měla místo ve vlaku 6. září rezervované, uvedla, že na svém sedadle našla Pchana obklopeného kolegy. Požádala ho, aby jí místo uvolnil, on to však odmítl s varovným upozorněním, že je „z pekingské ozbrojené policie“.

Žena si Pchana a jeho kolegy, kteří hráli karty, ve vlaku vyfotografovala na telefon a později snímek publikovala na populární sociální síti Weibo i s doprovodným vysvětlením. Většinu cesty byla nucena stát.

„Můj článek byl ‚automaticky‘ smazán. To je ale zvláštní! Možná měl někdo špatné svědomí,“ poznamenala k tomu. Žádná média v pevninské Číně o incidentu nepsala. Při zadání Pchanova jména se v současnosti neobjevují žádné novější články, ty poslední jsou srpnové, uvedl server BBC. Jméno Pchan Čchang-ťie přitom teď patří na čínském internetu k nejvyhledávanějším tématům.

Newsletter