CK očekávají příští rok oživení trhu, letní zájezdy mírně zdraží

Cestovní kanceláře očekávají v příštím roce oživení trhu. Průměrná cena letního zájezdu vzroste zhruba o pět procent. Velké CK na léto dál rozšířily nabídku v evropských destinacích, zejména o italská letoviska. Čekají také návrat klientů do Egypta či Turecka. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi prodejci zájezdů. Aerolinky SmartWings nově nabízí na léto 2017 lety do přístavního města Almería ve španělské Andalusii, na ostrov Menorca a do francouzského Lyonu.

„Pokud bude pokračovat současný trend, očekáváme, že opět poroste poptávka po Tunisku, Egyptě a Turecku, což ostatně naznačují i první dny předprodejů. Již druhá půlka prázdnin a září s říjnem ukázaly, že poptávka po počátečním poklesu rapidně roste,“ uvedl František Vorel z CK Blue Style. V případě Egypta, Tuniska a Turecka jde podle něj jen stěží očekávat, že ceny zájezdů budou na letošní rekordně nízké úrovni.

Marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma očekává, že průměrná cena zájezdu vzroste příští léto o zhruba pět procent. „Vzhledem k rostoucím cenám hotelů ve Středomoří, především v Řecku a ve Španělsku, předpokládáme, že se ceny zájezdů o něco zvýší,“ myslí si také šéf marketingu CK Alexandria Petr Šatný.

Exim tours rozšířil mj. nabídku zájezdů v Itálii, a to na Sardinii, Sicílii a do Kalábrie, a dále do Španělska či Portugalska. U cestovní kanceláře Fischer je novinkou na léto 2017 řecký ostrov Kefalonie, italská Sardinie a Sicílie. „Přidáváme také španělskou oblast Costa Cálida. Zpět do naší nabídky se vrací oblíbený ostrov Džerba,“ dodal mluvčí Jan Bezděk. Vysoký zájem podle něj bude v létě o Španělsko a Řecko, kde již nyní někteří hoteliéři zastavují prodej na příští léto.

CK Alexandria rozšiřuje nabídku zájezdů na sever Bulharska do destinací jako Zlaté Písky či Svatý Konstantin. „Nově budeme létat na letiště Varna nejen z Prahy, ale také z Brna a Ostravy,“ dodal Šatný. V letním katalogu Blue Style je novinkou mj. řecká Kefalonie, největší z Jónských ostrovů.

Trh se zahraničními zájezdy letos klesl o nejméně deset procent, odhadla v září Asociace cestovních kanceláří ČR. Za úbytkem cest do ciziny stály hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí, zejména v Egyptě a v Turecku, naopak rostly destinace jako Španělsko a Bulharsko. Češi letos v létě utratili za zahraniční dovolenou v průměru 12.232 Kč na osobu, což je o 676 Kč méně než v loňské letní sezoně. Vyplývá to z nedávné analýzy zájezdového portálu Invia.cz. Cestovní kanceláře v ČR prodají ročně zájezdy za zhruba 20 miliard Kč.

Newsletter