Clintonová a Trump komentovali bezpečnostní politiku USA

Na pozadí série pumových útoků v New Yorku a okolí si dnes Hillary Clintonová a Donald Trump na dálku vyměnili názory na hrozbu terorismu. Oba prezidentští kandidáti kritizovali bezpečnostní program soupeře a přesvědčovali voliče, že právě jejich recept na boj s radikály je ten správný. Podle Clintonové Trump fakticky napomáhá Islámskému státu získat nové bojovníky, podle Trumpa je Clintonová slabá a jen dodává teroristům na celém světě odvahy k útokům na Spojené státy.

„Jsem jediný kandidát v tomto volebním souboji, který se podílel na nelehkých rozhodnutích, jak dostat teroristy na bitevním poli,“ prohlásila Clintonová na volebním mítinku ve White Plains u New Yorku. „Seděla jsem za stolem v operačním sále Bílého domu. Vím, jak na to,“ dodala demokratická kandidátka, která ve vládě Baracka Obamy působila jako ministryně zahraničí.

„Jdeme po lumpech a dostaneme je. Nejdeme po po celém náboženství,“ zdůraznila Clintonová.

Trump v rozhovoru pro stanici Fox potvrdil svůj nesouhlas s nynějším postupem Obamovy vlády v boji proti teroristům. „Nejdeme po nich, útočíme jen občas. Jsme příliš mírní, budeme muset být velmi tvrdí,“ soudí republikánský kandidát. Mnoho cizinců přicházejících do USA podle něj představuje „rakovinové bujení zevnitř“.

Přístup bezpečnostních složek je podle Trumpa příliš benevolentní. „Když někdo vypadá, že má na zádech bombu, nejdeme po něm… Policie má strach cokoli udělat, protože se bojí obvinění z rasové předpojatosti,“ soudí republikánský kandidát.

Trump prohlásil, že boj za omezení imigrace je centrálním bodem jeho volební kampaně. „Nevymyslel jsem si to přes noc. Věděl jsem, že se to stane,“ řekl televizi Fox s odkazem na sérii násilných útoků v New Yorku a New Jersey.

Newsletter