Clintonová ruší nejbližší etapu kampaně, Trump jí přeje uzdravení

Obavy o zdraví demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové jsou nyní nevyhnutelné a výroky Donalda Trumpa o její chabé fyzické kondici už nelze smést ze stolu. Napsala to dnes agentura Reuters v komentáři k nedělní zdravotní indispozici bývalé ministryně zahraničí při pietní vzpomínce na oběti teroristického útoku na newyorském Manhattanu. Trump dnes své soupeřce popřál brzké uzdravení.

Clintonová v dusivém vedru musela ze shromáždění odejít o hodinu dřív a cestou do přistaveného vozu ztratila vědomí. Do auta ji usadili tři tělesní strážci. Situaci nevylepšila ani nekonečná osmihodinová pauza, během níž novináři museli čekat na podrobnější zprávu volebního štábu Clintonové o jejím zdravotním stavu.

Nedělní indispozice byla údajně způsobena dehydratací a přehřátím organismu. Lékaři navíc oznámili, že prezidentská kandidátka onemocněla zápalem plic, přičemž diagnóza byla stanovena už v pátek. Na nedělní pietní akt v New Yorku se tedy dostavila už nemocná, aniž to novináři věděli. Nyní bude podle médií nucena vysvětlovat, proč už v pátek o svém zdraví veřejnost neinformovala.

Republikánský kandidát Trump, který v minulosti rád upozorňoval na údajné zdravotní problémy své soupeřky, dnes v rozhovoru pro televizi Fox News popřál Clintonové brzké uzdravení.

„Doufám, že se dá dohromady, vrátí se do kampaně a uvidíme ji v předvolebních televizních debatách,“ prohlásil newyorský miliardář. První debata kandidátů se uskuteční 26. září.

Na otázku moderátora, zda má být zdraví tématem volební kampaně, Trump odpověděl kladně. „Minulý týden jsem sám absolvoval prohlídku a jakmile dostanu výsledky, zveřejním velmi, velmi podrobné údaje,“ slíbil republikánský kandidát.

Clintonová zrušila dvoudenní cestu do Kalifornie, kde chtěla na svou kampaň získat další peníze při dárcovských večírcích. Neobjeví se ani v plánovaných talk show. Zotavení ze zápalu plic podle expertů trvá obvykle zhruba týden, může být ale delší v závislosti na průběhu onemocnění. V USA je zápal plic osmou nejčastější příčinou smrti.

Nedělní epizoda dodá argumenty těm, kdo opakovaně upozorňují na chabou tělesnou schránku devětašedesátileté bývalé první dámy, soudí Reuters. Podle červencové lékařské zprávy se ale Clintonová těší „skvělému zdraví“.

Volební kampaň je v USA mimořádně náročná, kandidáti se špatně stravují, málo spí a jsou vystaveni stresům. Donald Trump se netají svou náklonností k rychlému stravování, zveřejnil dokonce fotografie, jak si ve svém letounu pochutnává na smaženém kuřeti, hamburgeru a hranolkách.

Lékařka Lisa Bardacková novinářům řekla, že Clintonová se potýká s problémy dýchacích cest v důsledku alergie. Zápal plic byl zjištěn při páteční lékařské prohlídce, pacientka užívá antibiotika. K plicním infekcím je prý prezidentská kandidátka náchylná, výkonu prezidentského úřadu to ale podle lékařů nebrání.

Newsletter