Clintonová vyhrála na Guamu, Trump získává republikány jen pomalu

Hillary Clintonová dnes učinila drobný krok směrem k demokratické prezidentské nominaci, když vyhrála hlasování na volebních shromážděních na ostrově tichomořském Guam. Jejímu předpokládanému republikánskému soupeři Donaldu Trumpovi se naproti tomu stále nedaří získat podporu části stranického jádra, ačkoli se za jeho kandidaturu v pátek postavilo několik známých tváří republikánů.

Někdejší ministryně zahraničí získala podle vyjádření šéfa guamských demokratů 60 procent hlasů, zatímco její rival Bernie Sanders 40 procent. Na malém tichomořském ostrově ležícím blíže k Číně než USA se bojovalo o pouhých sedm delegátských hlasů, a tak sem ani jeden z kandidátů nevážil cestu a na konečný výsledek má dnešní hlasování zanedbatelný dopad.

Clintonová má nyní podle agentury AP nyní 2205 hlasů včetně takzvaných superdelegátů a k automatické nominaci ji chybí 178. Podle průzkumů je téměř jisté, že si je ve zbývajících primárkách zajistí.

Zatímco její podpora ze strany demokratického establishmentu je prakticky neotřesitelná, Trump je stále pro značnou část republikánů sotva přijatelný. V pátek mu vyjádřil podporu někdejší prezidentský kandidát Bob Dole a bývalý viceprezident Dick Cheney. Zatímco Dole prohlásil, že „rekordní množství voličů podpořilo Trumpa“ a je důležité, „aby byly jejich hlasy vyslyšeny“, Cheney se jako řada dalších omezil na konstatování, že slíbil podpořit vítěze primárek, ať je jím kdokoli.

Trump si prakticky zajistil nominaci úterním vítězstvím v Indianě, po němž vzdali souboj poslední dva jeho soupeři Ted Cruz a John Kasich. V tu chvíli prohlásil, že hodlá sjednotit stranu pro svou podporu, což se mu však zatím příliš nedaří. Kromě toho, že s jeho podporou váhá šéf Sněmovny reprezentantů a v budoucnosti možný uchazeč o Bílý dům Paul Ryan, z obav o poškození jména strany Trumpovu podporu kategoricky vyloučilo několik vlivných politiků. Jsou mezi nimi například jeho někdejší soupeři z nominačního klání Jeb Bush či Lindsey Graham.

Sám Trump na pátečních mítincích ve státě Oregon podle AP urazil několik republikánů neochotných smířit se s jeho pozicí prezidentského kandidáta a ani směrem k Ryanovi nevolil příliš kompromisní tón. Newyorský miliardář prohlásil, že šéf sněmovny, který si jej na příští týden pozval k jednání do Washingtonu, s ním před třemi týdny mluvil velmi pěkně, ale nyní „z ničeho nic chce být vychytralý“.

Newsletter