Clintonová zvažovala pro úřad viceprezidenta i Gatese a Cooka

Volební štáb Hillary Clintonové dnes zveřejnil počáteční seznam čtyřiceti kandidátů na funkci viceprezidenta, z něhož demokratická prezidentská kandidátka nakonec vybrala virginského senátora Tima Kainea. V seznamu, sestaveném loni v březnu, je jméno zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese a jeho manželky Melindy nebo generálního ředitele firmy Apple Tima Cooka.

Seznam loni odeslal Clintonové šéf jejího štábu John Podesta, jehož služební poštu ukradenou hackery postupně publikuje server WikiLeads. Na seznamu je kromě Kainea řada dalších senátorů, například Elisabeth Warrenová z Massachusetts nebo soupeř Clintonové z primárek Bernie Sanders.

Z podnikatelů je v seznamu kromě Gatesových a Cooka ještě šéf společnosti Starbucks Howard Schultz. Zvažováni byli i ministři nynější vlády Julian Castro, Tom Perez a Tom Vilsack.

Kaine byl jako viceprezidentský kandidát schválen nominační konferencí demokratů letos koncem července. Osmapadesátiletý právník v letech 2006 až 2010 působil ve funkci virginského guvernéra, v období let 2009 až 2011 stál v čele Demokratické strany. Senátorem je od roku 2012.

Newsletter