Clintonové fandí Hollywood, Trumpovi sportovci a akční legendy

Vypjatá kampaň před listopadovými prezidentskými volbami v USA přiměla k veřejnému vystoupení na podporu některého z kandidátů více osobností než obvykle. K demokratce Hillary Clintonové se přiklonili především umělci, včetně „těžkých vah“ filmového světa, jako je Meryl Streepová, Richard Gere nebo Robert De Niro. Své zastánce především mezi bývalými akčními legendami a sportovci si ale našel i republikán Donald Trump, jemuž otevřeně fandí boxer Mike Tyson nebo herci Chuck Norris, Sylvester Stallone, Bruce Willis a Clint Eastwood. Zvučných jmen je ale v Trumpově táboře méně než u jeho demokratické sokyně.

Oscarová herečka Streepová podpořila svou favoritku mimo jiné na červencovém sjezdu Demokratické strany. Ve svém projevu zmínila různé ženy, které byly ve svém oboru první a prošlapaly cestu ostatním. „Tyto ženy mají něco společného: schopnost myslet, velké srdce a zapálení pro věc,“ řekla Streepová s tím, že taková je podle ní i Clintonová. V červnu si neváhala při parodii na newyorského miliardáře vytvořit účes a la Trump, nasadit falešný pupek a natřít si obličej samoopalovacím krémem.

V posledním měsíci do kampaně na podporu demokratky výrazněji zasáhla komička Amy Schumerová, která během vystoupení v Tampě nazvala Trumpa oranžovým a sexuálně obtěžujícím monstrem. Asi 200 Trumpových fanoušků ji proto vypískalo a na protest odešlo. Schumerová jim poté napsala sarkastický otevřený dopis, v němž se Trumpovým příznivcům „omluvila“ a slíbila, že se půjde léčit.

To, že bude volit Clintonovou, dala veřejně najevo také vlivná celebrita a hvězda sociálních sítí Kim Kardashianová. Bývalá ministryně zahraničí bude podle ní nejlépe reprezentovat USA a „má pro (nejvyšší úřad) potřebné předpoklady.“

Ze známých režisérů demokratickou uchazečku o funkci šéfa Bílého domu podpořili například Quentin Tarantino nebo Steven Spielberg, dále herci Sigourney Weaverová, George Clooney nebo Jim Parson (Sheldon z Teorie velkého třesku), ze zpěváků Madonna, Lady Gaga, Beyoncé, Katy Perryová a Elton John a také známá komička a moderátorka Ellen Degeneresová.

Prostořeký Trump může do svého tábora počítat například boxerskou legendu a bouřliváka Mikea Tysona. „Měl by být prezidentem Spojených států. Zkusme něco nového. Amerika by měla být řízena jako podnik, kde na barvě nezáleží,“ uvedl slavný sportovec v rozhovoru s Huffington Post.

Podle herce Jona Voighta, otce Angeliny Jolie, je Trump „zábavný, hravý, osobitý, ale především čestný člověk“. Trump je jediná osoba, která může zajistit, aby Amerika znovu prosperovala, uvedla hvězda Půlnočního kovboje.

K republikánovým hlasitým příznivcům se řadí také bývalá viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová, herci Clint Eastwood a Kirstie Alleyová nebo spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel, jenž je podle amerického tisku jedním z mála členů technologické komunity, kteří Trumpa podporují. Ze sportovců by chtěl Trumpa v Bílém domě vidět také známý hráč amerického fotbalu Tom Brady nebo americký herec a bývalý profesionální wrestler Hulk Hogan.

Hlavní ekonom skupiny GAM Larry Hatheway ale soudí, že ohromná podpora kulturních elit Clintonové moc nepomůže, ba dokonce naopak, neboť někteří nerozhodnutí voliči ji mohou vnímat jako kandidátku establishmentu. „A když někdo z tohoto prostředí, jako Clint Eastwood, podpoří Donalda Trumpa, má to pravděpodobně mnohem větší váhu, protože jde v podstatě proti proudu,“ řekl Hatheway stanici CNBC.

Newsletter