Clintová: Trump není schopen velet armádě ani řídit stát

Každý člen Republikánské strany, zastávající veřejný úřad či usilující o něj, by měl odpovědět na otázku, zda souhlasí s pohrdlivými výroky Donalda Trumpa o americké generalitě a s jeho chválou na adresu ruského vůdce Vladimira Putina. Na tiskové konferenci ve White Plains u New Yorku to dnes prohlásila demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

Bývalá první dáma kritizovala svého republikánského soupeře za výroky, pronesené ve středu na bezpečnostní konferenci v New Yorku. Trump tam kritizoval americké armádní špičky, které podle něj vláda Baracka Obamy „degradovala na trosky“. Naznačil, že nejvyšší generály by jako prezident vyměnil. Putina označil Trump za „dobrého vůdce“, který má svou zemi pevně pod kontrolou.

Výroky realitního magnáta podle Clintonové ukazují, že Trump neuspěl v „klíčovém testu“ pro výkon funkce vrchního velitele americké armády. Jeho slova podle ní dokazují, že úřad prezidenta USA není schopen zastávat.

Při výkladu své bezpečnostní politiky Clintonová novinářům řekla, že Spojené státy by měly pronásledovat a zabít vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího stejně, jako se to stalo v případě bývalého šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. „Nikdo nemůže řídit nebo inspirovat útoky proti USA a považovat tím věc za skončenou,“ řekla bývalá ministryně zahraničí, která byla v této funkci v době dopadení bin Ládina.

Newsletter