Cllintonová: FBI z mých emailů nezjistí porušení zákona

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová nepředpokládá, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zjistí porušení zákona, až prověří nově objevené pracovní e-maily odeslané z jejího soukromého poštovního účtu v době, kdy byla ministryní zahraničí. Někdejší první dáma USA podle médií FBI vyzvala, aby o nové kontrole jejích e-mailů co nejdříve zveřejnil podrobnější informace.

„Americký lid si zaslouží okamžitě dostat plná a kompletní fakta,“ řekla Clintonová novinářům. Zároveň je přesvědčena, že nová zjištění nepřinutí FBI změnit svůj červencový verdikt, podle něhož Clintonová jako ministryně zahraničí používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely neporušila zákon.

Ředitel FBI James Comey v pátek oznámil Kongresu, že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové, zda neobsahují utajované informace. Krok FBI je překvapivý, protože úřad tak činí necelé dva týdny před prezidentskými volbami a sám avizoval, že neví, jak dlouho bude záležitost prověřovat.

Na předvolebním shromáždění na Floridě Clintonová Comeyho postup označila za „bezprecedentní“ a „hluboce znepokojivý“. Ředitele FBI znovu vyzvala, aby zveřejnil „celá a kompletní fakta“.

Comey o vyšetřování písemně informoval předsedy několika výborů obou komor Kongresu. Nejmenovaný vládní zdroj podle amerických médií upřesnil, že e-maily byly nalezeny v jiném elektronickém zařízení v rámci nesouvisejícího vyšetřování.

Zařízení patřilo poradkyni Clintonové – Humě Abedinové a jejímu manželovi Anthonymu Weinerovi, upozornil s odvoláním na FBI list The New York Times. Weiner je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou. Abedinová již v srpnu oznámila, že se s ním rozchází i kvůli jiným jeho sexuálním skandálům.

Podle amerických médií se ředitel FBI Comey rozhodl o zahájení nového vyšetřování elektronické pošty Clintonové informovat Kongres i přes to, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Lynchová prý Comeyho vyzvala, aby se držel dlouholeté praxe a nezveřejňoval nic, co by mohlo jakkoli ovlivnit průběh voleb. Ředitel FBI podle médií, která se odvolávají na vládní zdroj, ale ministryni řekl, že cítí povinnost o vyšetřování informovat. Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.

FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila. Republikánský rival Clintonové Donald Trump uzavření případu v pátek znovu označil za „příšernou chybu“.čtk

Newsletter