ČNB: Banky avizují další zpřísnění standardů u hypoték

České banky očekávají pro první čtvrtletí další plošné zpřísnění podmínek pro hypotéky a spotřebitelské úvěry a naopak uvolnění podmínek pro nefinanční podniky, ukázal v pondělí pravidelný čtvrtletní průzkum České národní banky, uvedla agentura Reuters.

Ve čtvrtém čtvrtletí některé banky uvolnily standardy u úvěrů nefinančním podnikům a naopak zpřísnily půjčky domácnostem na bydlení a na spotřebu. Důvodem bylo nabytí účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru a doporučení ČNB ohledně limitů pro hodnoty podílu půjčky na ceně nemovitosti, takzvané loan-to-value (LTV).

„Pro první čtvrtletí 2017 dotazované banky avizují další plošné zpřísnění standardů u úvěrů domácnostem na bydlení. Část bankovního trhu očekává zpřísnění úvěrových standardů i u spotřebitelských úvěrů a naopak jejich uvolnění u úvěrů nefinančním podnikům,“ uvedla ČNB v souhrnné zprávě k průzkumu.

Poptávka po úvěrech nefinančním podnikům podle vnímání bank v prvním čtvrtletí 2017 dále poroste, naopak poptávka po úvěrech na bydlení a spotřebitelských úvěrech poklesne, respektive zůstane na stejné úrovni, ukázal dále průzkum.

Newsletter