ČNB: Banky v 1Q uvolnily podmínky úvěrů, poptávka po nich roste

Banky v letošním 1. čtvrtletí dále uvolnily úvěrové podmínky ve všech oblastech úvěrového trhu. Uvolnění ovlivnil konkurenční tlak, příznivější vnímání rizik, nižší náklady financování bank a lepší stav jejich likvidity. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které dnes zveřejnila Česká národní banka na svém webu.     

Podle údajů České bankovní asociace stoupl ke konci února 2015 celkový objem bankovních úvěrů meziročně o 5,2 procenta na 2,64 bilionu korun a ve srovnání s lednem 2015 také zrychlil. Objem úvěrů podnikům stoupl o 2,2 procenta, objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 4,7 procenta.     

Poptávka podniků po úvěrech rostla již čtvrté čtvrtletí v řadě, nyní zejména vlivem financování fixních investic, restrukturalizací podniků, fúzí a akvizic, stejně jako provozního kapitálu a zásob. Poptávka byla vyšší, než banky na konci roku předpokládaly. Poptávka domácností rostla díky lepším vyhlídkám trhu rezidenčních nemovitostí, růstu spotřebitelské důvěry a vyšším výdajům domácností na předměty dlouhodobé spotřeby.     

Ve 2. čtvrtletí 2015 banky očekávají další uvolnění úvěrových podmínek a pokračující růst poptávky po úvěrech ve všech segmentech úvěrového trhu.     

„Výsledky z úvěrového trhu bank doplňují ukazatele z reálné ekonomiky, které naznačují růst důvěry domácností v důsledku rostoucí ekonomické aktivity a zlepšujících se podmínek na trhu práce,“ komentoval data analytik ING Bank Jakub Seidler.     

Podle něho je příznivou zprávou fakt, že pokračuje růst poptávky po úvěrech ze strany podniků a že za tímto růstem je již více než rok také růst fixních investic, což má na růst ekonomiky příznivý vliv.     

Zajímavým zjištěním šetření je rovněž to, že poprvé po roce a půl část bank byla ochotna půjčit vyšší úvěr vzhledem k hodnotě zastavěné nemovitosti. Je tak otázkou, zda tuto skutečnost nebude ČNB vnímat negativně a zda nebude chtít tento trend časem omezit, podotkl Seidler.     

Šetření ČNB se v březnu zúčastnilo 18 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu. 

Newsletter