ČNB: Banky ve 2. čtvrtletí snížily úvěrové podmínky jen u podniků

Tuzemské banky ve druhém čtvrtletí úvěrové podmínky snižovaly jen mírně, a to u podnikových úvěrů. U úvěrů domácnostem na bydlení i u spotřebitelských úvěrů je vesměs zachovaly. Pro toto čtvrtletí banky očekávají obdobný vývoj, a pouze u úvěrů na bydlení plánuje větší část trhu standardy zpřísnit. Banky čekají růst poptávky ve všech oblastech trhu, vyplývá z šetření úvěrových podmínek bank, jež dnes zveřejnila Česká národní banka. Mezi úvěrové podmínky patří například úroková sazba, objem úvěru či podmínky k zástavě.

U nefinančních podniků se úvěrové standardy snižovaly kvůli vysoké konkurenci ze strany jiných bank, dostatečné likviditě a lepší ekonomické situaci. U úvěrů domácnostem se zastavilo výraznější snižování standardů u úvěrů živnostníkům, u spotřebitelských úvěrů byly standardy sníženy pouze nepatrně a u úvěrů na bydlení mírně vzrostly. U všech úvěrových segmentů dále klesaly marže.

Růst poptávky po úvěrech ve druhém čtvrtletí byl vnímám plošně větší části trhu. U úvěrů na bydlení byla jako v předchozích čtvrtletích tažena vysokou spotřebitelskou důvěrou a optimistickými vyhlídkami na trh nemovitostí. V případě spotřebitelských úvěrů se zvyšuje poptávka po financování zboží dlouhodobé spotřeby. Ve všech případech poptávku podporují nízké úrokové sazby

Pro třetí čtvrtletí banky čekají další mírné uvolňování úvěrových standardů s výjimkou úvěru na bydlení, kde přes 22 procent trhu plánuje standardy zpřísnit. Poptávka by měla zůstat v příštím čtvrtletí příznivá, nicméně nepatrně slabší, než byla v uplynulém čtvrtletí.

Obdobně jako v minulém čtvrtletí tak výsledky šetření naznačují konec plošného uvolňování úvěrových standardů, a počátek jejich utahování, zejména u úvěrů na bydlení, komentoval údaje ekonom ING Bank Jakub Seidler. Vývoj jde podle něj zejména na vrub opatřením ČNB, která vnímá dynamiku u úvěrů na bydlení jako rizikovou a zpřísňuje svá doporučení ohledně poskytování těchto úvěrů.

Úvěrová aktivita by však měla zůstat nadále příznivá, čemuž budou napomáhat nízké úrokové sazby, které s ohledem na další pokles tržních sazeb po referendu ve Velké Británii budou pravděpodobně dále mírně klesat, odhadl Seidler. Dobrou zprávou je, že pokračuje růst poptávky po úvěrech ze strany podniků, který byl v prvním čtvrtletí slabší, a že za tímto vývojem jsou opět fixní investice, což je z pohledu růstu tuzemské ekonomiky příznivé, dodal.

Newsletter