ČNB: Březnová inflace byla lehce nad prognózou

Březnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 0,1 procenta na 0,2 procenta.     

Regulované ceny v meziročním vyjádření v březnu mírně vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich slabý meziroční pokles. Ceny pohonných hmot klesly meziročně méně, než ČNB očekávala. Ceny potravin naopak v březnu klesly proti prognóze ČNB výrazněji. Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v březnu rovněž nepatrně nižší, než očekávala ČNB.  

Ekonomika zůstává mimo deflaci, ČNB ale bude dál ve střehu  

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení deflace spojené s propadem poptávky.     

„Stávající prognóza ČNB očekává, že se celková i měnověpolitická inflace budou v roce 2015 pohybovat okolo nulových, resp. mírně záporných hodnot a k jejich následnému zvýšení ke dvouprocentnímu cíli dojde během roku 2016,“ uvedl Holub.     

Dodal, že tlaky na růst spotřebitelských cen se nyní vytrácejí, neboť pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit vede k výraznému snížení nákladů plynoucích z dovozních cen. „Toto jejich protiinflační působení odezní až počátkem roku 2016,“ uvedl. Na zvyšování cen bude působit pokračující růst domácí ekonomické aktivity a zrychlující dynamika růstu mezd. 

Mojmír Hampl: Euro není tématem pro českou ekonomiku

Newsletter