ČNB: Inflace v říjnu 2017 byla zcela v souladu s prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v říjnu 2017 meziročně o 2,9 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v říjnu meziročně zvýšily o 3 %.

Inflace byla v říjnu v souladu s prognózou ČNB. To přitom platí nejen o celkovém údaji, ale rovněž o jednotlivých složkách cenového vývoje.

Zveřejněná data tak potvrzují vyznění prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá ve zbytku letošního roku i po většinu roku příštího nad dvouprocentním cílem, nicméně v rámci jeho tolerančního pásma. Celkové inflační tlaky v současnosti kulminují, přičemž odrážejí zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky. Domácí náklady ještě krátkodobě zrychlí svůj růst, a to v návaznosti na napjatou situaci na trhu práce. Poté se domácí inflační tlaky s přispěním stabilizačního působení měnové politiky zmírní. Stále však budou převažovat nad protiinflačním působením dovozních cen. Jejich pokles bude odrážet posilující kurz koruny při dočasně slábnoucí dynamice zahraničních výrobních cen. Zároveň odezní jednorázové vlivy, které zvýšily inflaci na počátku letošního roku. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2018 a 2019, se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Newsletter