ČNB k inflaci za srpen: Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2017 meziročně o 2,5 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v srpnu meziročně zvýšily o 2,6 %.

Celková meziroční inflace byla v srpnu nepatrně pod prognózou ČNB. Drobná odchylka od predikce směrem dolů byla dána mírně nižším než očekávaným meziročním růstem cen potravin. Naopak růst cen pohonných hmot byl o něco rychlejší, než ČNB předpovídala. Vývoj cen v ostatních složkách spotřebního koše byl v souladu s prognózou.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB i ve zbytku letošního roku. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. Tyto domácí fundamentální vlivy se přitom projevují zejména ve vývoji jádrové inflace.  V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce. Ta bude ve vzrůstající míře vyvažovat vliv zrychleného růstu mezd a ekonomické aktivity. Aktuálně již jen lehce proinflační působení dovozních cen se záhy změní na protiinflační. Tento vývoj bude odrážet utlumenou dynamiku zahraničních výrobních cen a posilující kurz koruny. Začátkem příštího roku se tak inflace sníží k 2% cíli ČNB a na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku, se bude nacházet lehce pod cílem. Jádrová inflace se přitom bude pohybovat stabilně kolem dvou procent.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Newsletter