Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

ČNB: Letní intervence byly podobné jako klientské operace za rok

Objem devizových intervencí České národní banky v posledních měsících je velikostí srovnatelný s klientskými operacemi za poslední rok, na které měl vliv příliv peněz z fondů Evropské unie. V hodnocení a výhledu makroekonomické situace to dnes uvedl ředitel sekce měnové centrální banky Tomáš Holub. Zopakoval, že centrální banka za červenec až září intervenovala za víc než sedm miliard eur.

ČNB při intervencích prodává koruny a nakupuje eura, aby udržela českou měnu slabší než 27 Kč/EUR. Posilování koruny centrální bankéři brání s cílem nenechat klesat spotřebitelské ceny a urychlit oživení ekonomiky. „Kurz koruny se v létě přimkl k hranici 27 Kč/EUR a došlo ke spuštění automatických intervencí ČNB (celkově za červenec až září v objemu mírně přes sedm miliard eur,“ uvedl Holub.

Podle dnes zveřejněného dokumentu k oživení české ekonomiky vedle intervencí přispívá rovněž ekonomický růst v zahraničí, propad cen ropy, domácí poptávka a letos také jednorázové faktory. K těm patří obnova zásob a také právě přiliv peněz z evropských fondů. Holub připomněl, že ČNB pro letošní rok očekává růst českého hrubého domácího produktu o 4,7 procenta a v dalších dvou letech zpomalení růstu ekonomiky pod tři procenta.

Centrální banka v červenci zasáhla proti posilování koruny poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, v prvním prázdninovém měsíci nakoupila více než miliardu eur. V srpnu koupila 3,73 miliardy eur a během září 2,32 miliardy eur. V říjnu podle analytiků už nijak výrazně intervenovat nemusela. Holub dnes připomněl, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016, jak to bankovní rada ČNB uvedla počátkem měsíce.

Newsletter