Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

ČNB Minutes: Záporné sazby jako podpora závazku a jeho opuštění?

Během dnešního rána byl zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB. Během toho byly sazby ponechány na technické nule, stejně tak bylo zopakováno, že ukončení intervenčního režimu neproběhne dříve než ve 2. čtvrtletí 2017.

V souvislostí s tím přišla řeč i na zavedení záporných úrokových sazeb. „Zazněly hlasy, že záporné úrokové sazby jsou vhodným nástrojem podpory kurzového závazku a hladkého průběhu opuštění tohoto závazku, zejména ve formě zacílené na dodatečný příliv spekulativního kapitálu,“ píše se v dokumentu.

Oproti tomu však opakovaně zaznělo i to, že „záporné úrokové sazby mohou v delším období představovat riziko pro finanční stabilitu a že zavádění záporných sazeb není konzistentní s opuštěním kurzového závazku, neboť k němu by mělo dojít v období očekávaného postupného zpřísňování měnových podmínek.“

Záporné sazby se tedy nekonají, ovšem je nutné vzít v potaz, že se rada tohoto nástroje nikdy nevzdala.

Newsletter