ČNB potvrdila odhad letošního schodku veřejných financí na 1,6 % HDP

Česká národní banka potvrdila svůj předchozí odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Příští a přespříští rok centrální banka očekává deficit jedno procento HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněného shrnutí ke Zprávě o inflaci, kterou pravidelně vydává ČNB. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta.

Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta. EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Změny proti únorové zprávě ČNB neudělala ani v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 40,6 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 40 procent. Za loňský rok byl dluh 42,57 procenta HDP. Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,8 procenta z předchozích 2,6 procenta. Pro příští rok centrální banka naopak odhad zhoršila na 2,8 procenta z květnových 3,2 procenta.

Newsletter