ČNB představí zprávu o finanční stabilitě a zátěžové testy bank

Česká národní banka dnes zveřejní Zprávu o finanční stabilitě 2015/2016. Závěry zprávy představí na tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer. Její součástí budou mimo jiné i zátěžové testy tuzemských bank. Podle posledních zátěžových testů, které centrální banka představila loni v prosinci, je bankovní sektor v Česku dostatečně odolný vůči případným nepříznivým šokům.

Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v zátěžovém scénáři, který hypoteticky předpokládá silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí. Hlavním zdrojem odolnosti sektoru je jeho vysoký celkový kapitálový poměr, který ke konci září 2015 dosahoval 17,3 procenta.

Prostřednictvím publikace Zprávy o finanční stabilitě, která je vydávána jednou ročně, ČNB prezentuje výsledky svých analýz finanční stability. Cílem zprávy je identifikovat rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období na základě předchozího i očekávaného vývoje reálné ekonomiky a finančního systému.

Newsletter