ČNB: Růst cen potvrzuje, že centrální banka pomohla

Dubnová meziroční inflace byla mírně vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Meziroční inflace v dubnu stoupla z březnových 0,2 procenta na 0,5 procenta. ČNB očekávala podle ekonomů dubnovou inflaci 0,3 procenta. 

Růst cen v dubnu předstihl očekávání trhu i ČNB

Rozdíl byl podle ČNB způsoben především mírným meziročním růstem cen potravin, zatímco ČNB očekávala jejich pokračující pokles. Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v dubnu také lehce vyšší. I regulované ceny v meziročním vyjádření v dubnu vzrostly nepatrně rychleji, než ČNB očekávala.

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení deflace spojené s propadem poptávky. 

„Prognóza ČNB očekává, že zvyšující se ekonomická aktivita a zrychlující se růst mezd budou i nadále působit směrem ke zvyšování inflace, naopak dovozní ceny ji budou letos výrazně brzdit,“ uvedl Holub. 

Celková i měnověpolitická inflace se tak budou podle ČNB v roce 2015 pohybovat poblíž nulových hodnot. Během roku 2016 se pak zvýší k dvouprocentnímu cíli ČNB s tím, jak odeznění meziroční propad cen ropy a deflační tendence v eurozóně. 

Newsletter