ČNB: V nejhorším scénáři vývoje by mělo problémy sedm bank

V málo pravděpodobném nejhorším scénáři vývoje ekonomiky by se dostalo pod kapitálové osmiprocentní regulatorní minimum sedm bank, které by tak musely doplnit kapitál za zhruba sedm miliard. Vyplývá to ze zátěžových testů bank, které provedla ČNB a o nichž dnes informovala novináře. V základním scénáři, který ČNB považuje za nejpravděpodobnější, by musely kapitál za asi půl miliardy doplnit tři malé banky.

Testy bank opět podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové potvrdily dobrou kondici českého bankovního sektoru, který by i nadále byl schopen přestát i velké ekonomické šoky. „Dlouhodobě stabilní situace českého bankovnictví zůstává velkou konkurenční výhodou české ekonomiky. Výsledky testů potvrzují správné nastavení současného obchodního modelu bank, který je v mezinárodním porovnání velmi obezřetný,“ uvedla.

Celkově je podle ČNB odolnost finančního sektoru v ČR vůči možným nepříznivým šokům je ještě silnější než před rokem.

Odolnost bankovního sektoru byla hodnocena prostřednictvím testů za použití alternativních scénářů ekonomického vývoje. Základní scénář vychází z květnové prognózy ČNB a představuje vývoj, který ČNB považuje za nejpravděpodobnější. Nepříznivý scénář, jehož pravděpodobnost je naopak velmi nízká, předpokládá silnou recesi a propad ekonomiky do deflace.

V případě penzijních fondů by nepříznivý vývoj podle ČNB vyvolal u některých fondů potřebu kapitálové injekce za 4,7 miliardy korun. Zátěžové testy pojišťoven letos ČNB neprovedla kvůli jejich účasti v celoevropských zátěžových testech.

Newsletter