ČNB zveřejnila šetření úvěrových podmínek bank

Česká národní banka dnes zveřejnila šetření úvěrových podmínek bank. Dle výsledků šetření banky dále zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení při nezměněných standardech u úvěrů nefinančním podnikům a spotřebitelských úvěrů. Zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank.

Současně banky vnímaly rizika ohledně vývoje trhu rezidenčních nemovitostí a celkové ekonomické situace. Poptávka po úvěrech rostla ve všech segmentech.

U podniků byl růst poptávky po úvěrech ovlivněn zejména financováním fixních investic stejně jako fúzemi a akvizicemi. Za růstem poptávky po spotřebitelských úvěrech stojí zlepšená důvěra domácností a snížená hladina klientských úrokových sazeb.

U úvěrů na bydlení poptávka po předchozím poklesu opět vzrostla. Příznivě na ni působila očekávání pokračujícího růstu cen rezidenčních nemovitostí a spotřebitelská důvěra, které převážily nad vlivem pozvolna rostoucích úrokových sazeb. V prvním čtvrtletí 2018 banky neočekávají změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, avšak očekávají jejich zpřísnění u spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení.

Poptávka po podnikových úvěrech se dle bank v prvním čtvrtletí 2018 zvýší, zatímco poptávka po úvěrech na bydlení a po spotřebitelských úvěrech zůstane beze změn.

Newsletter