Dolar pozvolna smazal ranní zisky v dolarovém indexu i proti euru, kde se opět dostáváme nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně sílí s výjimkou koruny, která se drží těsně pod 26,10 za euro.

ČNB zveřejnila šetření úvěrových podmínek bank

Česká národní banka dnes zveřejnila šetření úvěrových podmínek bank. Dle výsledků šetření banky dále zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení při nezměněných standardech u úvěrů nefinančním podnikům a spotřebitelských úvěrů. Zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank.

Současně banky vnímaly rizika ohledně vývoje trhu rezidenčních nemovitostí a celkové ekonomické situace. Poptávka po úvěrech rostla ve všech segmentech.

U podniků byl růst poptávky po úvěrech ovlivněn zejména financováním fixních investic stejně jako fúzemi a akvizicemi. Za růstem poptávky po spotřebitelských úvěrech stojí zlepšená důvěra domácností a snížená hladina klientských úrokových sazeb.

U úvěrů na bydlení poptávka po předchozím poklesu opět vzrostla. Příznivě na ni působila očekávání pokračujícího růstu cen rezidenčních nemovitostí a spotřebitelská důvěra, které převážily nad vlivem pozvolna rostoucích úrokových sazeb. V prvním čtvrtletí 2018 banky neočekávají změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, avšak očekávají jejich zpřísnění u spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení.

Poptávka po podnikových úvěrech se dle bank v prvním čtvrtletí 2018 zvýší, zatímco poptávka po úvěrech na bydlení a po spotřebitelských úvěrech zůstane beze změn.

Newsletter