Co čekat po volbách? Smršť soudních sporů

Každé volby v ČR provázejí soudní spory. Jde o nepsané pravidlo. „Dá se říct, že neproběhnou volby, po kterých by nenásledovaly s nimi související soudní spory,“ říká analytička právních rozhodnutí, právnička Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting. Soudních rozhodnutí řešících povolební spory mají analytikové k dispozici stovky. Statistice vévodí případy „nevyváženého prostoru pro mediální prezentaci stran“. Spor není o zákonem daný čas ve veřejnoprávních médiích, ale o další čas nad rámec zákonem garantovaných proporcionálně dělených 14 hodin. Favorizovaným terčem stěžovatelů je pořad České televize Otázky Václava Moravce, resp. volební speciál tohoto pořadu.

Podle Gříbkové se neúspěšné strany a hnutí brání postupu, kdy si v rámci předvolebních debat média zvou zástupce kandidujících stran, které podle průzkumu agentur dosahují alespoň 5 % volebního potenciálu. V tomto případě se uplatňuje pravidlo tzv. „odstupňované rovnosti“. Zjednodušeně řečeno, největší strany s nejpočetnější členskou základnou mají největší prostor. To následně vyvolává spory.

Tím nejkurióznějším byl zatím případ u Nejvyššího správního soudu, ve kterém se neúspěšný kandidát do Poslanecké sněmovny snažil o zneplatnění výsledků voleb. Argumentoval diskriminací a nevyvážeností vysílacího času v ČT, v pořadu Otázky Václava Moravce a v Českém rozhlase a za „smrtelný útok“ označil vysílání TV NOVA, ve kterém byl ukázán jeho spolustraník – jogín v situaci své ranní očisty, která byla „naprosto esteticky odpudivá“. Tím měla TV NOVA zavinit pokles volebních preferencí dané strany.

„Tento neúspěšný kandidát byl navíc v době vrcholící předvolební kampaně ve vazbě, protože pokousal justiční stráž, v jednací síni roztrhal spis a nadával soudkyni. Vazbou mu byla podle něj znemožněna dostatečná sebeprezentace a zároveň vlivem uvěznění došlo k poškození jeho volebního potenciálu,“ líčí Gříbková další okolnosti kuriózního soudního sporu, který skončil prohrou neúspěšného politika.

Jaké spory nás čekají po letošních parlamentních volbách, zatím nechtějí analytikové jednoznačně předpovídat, sázejí ale opět na vyváženost mediálního prostoru, „mediální lynč“ a na stejně tak oblíbené „zneužití obecních či lokálních periodik“ v ostré kampani. 

Newsletter