Co dělá MPO v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU

Blížící se brexit může výrazně zkomplikovat aktivity českých podniků obchodujících se společnostmi ve Spojeném království. Je proto třeba, aby podnikatelé provedli včas příslušná opatření a negativní dopady tak byly co možná nejmenší. Ministerstvo průmyslu a obchodu přináší přehled vybraných aktivit, které v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU přichystalo.

MPO ve spolupráci s generálním ředitelstvím cel a Evropskou komisí uspořádalo 17. prosince 2018 Seminář k praktickým dopadům brexitu na celní a další administrativní záležitosti. Ve spolupráci s ČTK bylo možné sledovat akci živě a následně i ze záznamu. „Podle EK nejsme prvním členským státem, který podobnou akci zorganizoval, ale jsme prvním, kdo pozval pro debatu s podnikateli experta a člena týmu hlavního vyjednavače Michela Barniera, aby zodpověděl otázky týkající se cel a dalších administrativních překážek, které hrozí po brexitu, přímo firmám,“ říká náměstek pro zahraniční obchod a Evropskou unii Vladimír Bärtl. Záznam si můžete pustit zde.

Dalším důležitým pomocníkem firmám je Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu. Tento nástroj je určen všem firmám v ČR, neboť brexit se může týkat i těch, kterým to na první pohled nemusí být zjevné. „Průvodce kontinuálně zpřesňujeme podle informací, které máme ze Stálého zastoupení v Bruselu, i ze všech dalších relevantních zdrojů,“ dodává náměstek Bärtl.

Pro podporu exportérů zřídilo MPO tzv. Zelenou linku pro export. Pracovníci Zelené linky jsou na čísle 800 133 331 připraveni odpovídat i na dotazy týkající se brexitu.

Posledním zdrojem, který je průběžně aktualizován v souladu s dotazy podnikatelů, zaslaných na Infolinku k brexitu, je Speciál: Brexit očima exportérů na portálu BusinessInfo.cz

Newsletter