Co dlouhodobě pomáhá zvládat stres a vyhnout se vyhoření v práci?

Co dlouhodobě pomáhá zvládat stres a vyhnout se vyhoření v práci? Asi každý má ten stav, že jednou za čas vyhoří. Většinou to bývají ale chvilkové pocity, které pominou. Každý ví, že v životě mnohokrát prohrál, a ještě mnohokrát prohraje. Co by to bylo za cestu bez překážek? Co by to bylo za hru, která by měla všechny kola stejné a my jen nudně opakovali starou misi, kterou už známe? V rozhovoru se o tématice stresu podělil Jiří Stabla, zakladatelem Konopných lékáren.

Co si říkáte, když se toho na vás mnoho „navalí“ když se nic nedaří?

Říkám si: i tohle pomine, tedy pokud mě něco opravdu tíží. Pokud se rozhodneme, že jsme ukřivdění, tak budeme, ale můžeme si zvolit i to, že se tomu všemu zasmějeme a řekneme si – haha, to, co se mi děje je pouhá zkouška, to mě jen připravuje na větší úspěch.

Jaký druh aktivit nebo koníček vám nejlépe pomáhá uvolnit se po pracovní době?

Nejvíce mě teď baví běhat a chodím často plavat. Plavání mě dnes chytlo natolik, že ho beru jako denní povinnost. Plavu s ploutvemi a plaveckou deskou. Dokážu volně plavat přes hodinu a kontrolovat stav své mysli, která občas trpí nemocí moderní společnosti, jako jsou předsudky, že něco nejde nebo je něco nemožné.

Omezujete používání telefonu nebo mailu mimo pracovní dobu? 

Neomezuji, vím, že nejsem zrovna dobrý příklad pro ty, kteří chtějí být pár hodin bez různých přijímačů a zařízení, ale nezbytně nutně potřebuji telefon, ale i iMac. Mám tisíce fanoušků z konopného světa, tisíce z hudby a veganské komunity. Musím komunikovat, jinak bych prostě měl více práce a ta by se jen hromadila. Musím vyhovět všem, to je fér. Rozhodně jsem jeden z těch lidí, kteří už se bez telefonu neobejdou. Pokud je to pro někoho pojem “droga”, tak ano, jsem závislý na telefonu a jeho dnešních možnostech. Méně sice telefonuji, ale za to více organizuji a mám možnost být se svým telefonem všude na světě. A co je důležité, četl jsem, že máte vytrvalostně běhat tak, že si povídáte se svým kolegou, který běží s vámi, a že to zaručuje běh v dobré tepové frekvenci. Vzal jsem to po svém a obchodní hovory mnohdy zařizuji v běhu, protože běhám většinou sám a je to super. Sice vás nejdříve nechápou, ale následně s úsměvem zdraví stylem – Zdravím pane Stablo, dovolal jsem se vám, na kterém kilometru… Beru tento pokrok zvaný telefon, jako vysílačku, která vás spojí s celým světem.

Zažil jste pocit, že se blížíte psychickému zhroucení? Čím bylo způsobeno a jak jste tomu předešel nebo předešla?

Ano, samozřejmě. Když jsem byl nucen odejít z firmy, kterou jsem založil a ve stejnou dobu jsem řešil i problémy v osobním životě. Tehdy jsem stres nesl moc špatně a uklidňoval se dýcháním a prací, abych na to nemyslel. Pomohli mi i příběhy o Nikolu Teslovi z dob, kdy roztrhal směnku na deset milionů dolarů anebo, že mu bylo jedno, zda na chvíli půjde do centra New Yorku kopat kanály, jen aby ukázal Edisonovi, že čest je ten největší dar. Takže jsem pochopil, že věci se nedějí náhodou.

Máte zaručené dobré rady na to, jak předejít zhroucení „na poslední chvíli“?

Ano mám, čtěte motivační knihy! Čtěte aspoň chviličku z každého dne a pokud vás budou doprovázet slova jako – “budu konat hned, i tohle pomine, jsem největší div přírody, kdo sedí o nic nezakopne, tohle se mě netýká, pro všechny je všeho dostatek,“ tak budete stále draví a s chutí vítězit v každém oboru, který jste si zvolili za poselství svého života. Pokud přijdu o někoho blízkého, budu vědět, že nejsem ten, který psal jeho příběh a že byl jeho čas naplněn a odešel. Když jsem přišel o přítelkyni, tak jsem měl úzkostlivé stavy, ale ne natolik, abych zapomněl, že tím přicházím i o sebe a můj vysněný život.

Máte nějaké techniky účinného odpočinku v průběhu pracovního dne? Kolik hodin denně pracujete?

Pracuji od doby, kdy vstanu, odpočinek moc nemám, lidé mi ho nedopřejí. Když ale potřebuji rychlý restart, tak energii hledám v přírodě. Ale i v kvalitním jídle. Jídlo je největší pohon pro lidské dovednosti a cíle. Pamatuji si, když se mi před devíti lety lidé vysmívali, že jsem vegan a hleděli na mě jako na blázna. Dnes je jiná doba a mnozí mi dají za pravdu, že jídlo “nakopává“ a mozek tak díky správným komponentům, které ho mohou ovlivňovat dosáhne lepších výsledků.

Máte nějaká pravidla nebo taktiky, které během dovolené dodržujete, abyste si nejlépe odpočinul?

Ano mám, beru si sebou běžecký batoh s dostatkem tekutin a power raw gelů a chodím běhat. Scott Jurek (ultramaratonec) mě inspiroval vytrvalým během a dobrodružstvím z přírody natolik, že si dovolenou užívám mezi stromy a běžím, co můžu a vydržím s přírodou a jejími dětmi dlouho v synergii.

Newsletter