Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Co se děje na Dark Webu? Jakou jsou novinky kyberzločinů

Dark Web je centrem ilegálních aktivit a slouží k nelegálnímu obchodování se zbraněmi, drogami nebo ransomwarem jako službou. Prodejci i kupci mohou využít toto médium také pro výměnu znalostí a produktů.

Americké a evropské donucovacími orgány odstavily některá tržiště na Dark Webu, jako jsou Hansa Market a Alpha Bay, ale Check Point zjistil, že kyberzločinci stále častěji využívají pro komunikaci nové způsoby, například aplikaci Telegram, která jim pomáhá vyhnout se odhalení a pokračovat v obchodování.

Telegram je aplikace určená pro zasílání šifrovaných zpráv a uživatelé mohou chatovat s jednotlivci i skupinami. Jednou z hlavních funkcí je právě důraz na pokročilé možnosti zabezpečení. Výsledkem je, že se některé chatovací skupiny ukázaly jako životaschopnou alternativou tajných fór na Dark Webu.

Skupinové chaty („kanály“) v rámci aplikace Telegram mohou sloužit k zasílání zpráv neomezenému počtu odběratelů. Kyberzločinci tak mohou využívat všech výhod šifrovaných chatů, namísto riskování odhalení v on-line fórech.

V minulosti se bylo potřeba pro anonymitu na Dark Webu složitě připojit přes platformu TOR. Dnes se může každý uživatel Telegramu jednoduše připojit k těmto kanálům jediným kliknutím a zároveň neprozradit svou identitu.

Check Point odhalil několik tajných kanálů „Dark Jobs“, „Dark Work“ a „Black Markets“, ale existuje jich samozřejmě daleko víc. O obsahu těchto kanálů ledacos vypovídají už jejich názvy. V rámci kanálu DarkJobs jsou obvykle nelegální nabídky práce. Zprávy jsou barevně kódované. Černá znamená velké nebezpeční a pravděpodobné právní riziko, šedá a bílá jsou méně nebezpečné nabídky.

„Kanály se ovšem neomezují jen na pracovní nabídky. Lze tam najít i inzeráty na odcizené dokumenty nebo hackerské nástroje. Výsledkem je riziko růstu kyberkriminality, protože k nebezpečným nástrojům se nyní mohou dostat i nezkušení uživatelé,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Stejně jako v reálném světě i ve světě kyberzločinu nezáleží jenom na tom, co víte, ale také koho znáte. Proto kyberzločinci hledají v kanálech na Telegramu také zaměstnance určitých společností nebo bank, které by mohli využít pro získání interních informací a citlivých údajů a ty pak použít pro osobní účely, prodat je nebo je zneužít v rámci kyberútoku. A Telegram umožňuje kyberzločincům komunikovat bezpečněji a jednodušeji. 

Komunikační aplikace se staly nedílnou součástí moderního života a v průběhu let se zlepšil komfort i ochrana uživatelů. Nikdy nebylo jednodušší získat přístup ke škodlivému softwaru nebo šířit osobní dokumenty a certifikáty. Stát se kyberzločincem je stále snazší, proto roste jejich počet i počet útoků na organizace i jednotlivce.

Newsletter