ConocoPhillips má díky kontrole nákladů nižší ztrátu

Americká ropná společnost ConocoPhillips hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou ve výši jedné miliardu dolarů (24,7 miliardy Kč), což je proti ztrátě 1,1 miliardy USD před rokem pokles asi o devět procent. Ke zlepšení výsledků přispěly nižší výdaje, uvedla firma ve své dnešní zprávě.

Bez zahrnutí mimořádných položek činila ztráta na akcii 66 centů. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru čekali ztrátu 70 centů na akcii. Celkové tržby klesly o 13 procent na 6,52 miliardy dolarů (161,4 miliardy Kč). Provozní náklady ve třetím čtvrtletí klesly o 25 procent.

Průměrná realizovaná cena z prodeje ropy se ve čtvrtletí snížila o 9,4 procenta na 29,78 USD za barel ropného ekvivalentu. Důvodem byly nižší ceny ropy a zemního plynu, které částečně kompenzoval růst cen kondenzátů plynu a asfaltu.

Společnost současně snížila odhad kapitálových výdajů na letošní rok. Nyní mají činit 5,2 miliardy dolarů místo doposud uváděných 5,5 miliardy USD.

ConocoPhillips patří k významným světovým producentům ropy a zemního plynu. Větší rivalové ExxonMobil a Chevron oznámí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v pátek.

Newsletter