Corriere della Sera o mobilních aplikacích pro psychické zdraví

Na mezinárodní úrovni patří mobilní aplikace pro psychické zdraví k těm nejpočetnějším a snadno přístupným. Je však třeba zjistit, jak jsou skutečně účinné. Podle vědců jsou užitečné při nespavosti a zlepšování paměti, ale jen málo účinné proti úzkostem, píše italský deník Corriere della Sera.

Z tisícovek aplikací, které si lze nastavit na tabletu nebo na chytrém telefonu, mají mnohé zdravotní náplň a značná část z nich má co do činění s psychickým zdravím. Ale jak se často stává při něčem novém, ví se jen málo o jejich věrohodnosti. Jde o pouhé elektronické hry, nebo o skutečné nástroje psychologické pomoci? Kdo je vymyslel?

Je známo, že podle epidemiologických studií se zhruba 30 procent populace v průběhu života setká nejméně s jednou psychickou nemocí a téměř 55 procent z nich nemá přístup k léčbě, kterou by potřebovali. V rozvojových zemích může tento podíl činit až 85 procent. Je tedy zřejmé, že tito lidé potřebují věrohodné nástroje pomoci. A je také zřejmé, že psychologické aplikace představují potenciálně velmi významný trh.

Britský internetový server NSH Choises přináší seznam těch aplikací, které byly podrobeny nějaké formě kontroly. Server je součástí britského Národního zdravotního systému (NHS) a poskytuje kvalitní informace o zdraví a nemocech a o sanitárních strukturách. Měsíčně ho navštíví 50 milionů osob.

Newsletter