Dolar vstoupil do čtvrtečního obchodování slabší, a to proti procyklickým měnám i euru. Dolarový index klesl k hranici 90,3 bodů. Koruna včera prolomila 26,10 za euro. Kombinace silnějšího eura a ochoty riskovat pro domácí měnu znamená riziko tlaků na další posílení. Nemělo by se však jednat o výrazný posun až k 26,00 za euro.

ČP Index: Nejbezpečněji se v pololetí jezdilo v Jihlavě

Nejbezpečněji se v prvním pololetí z krajských měst jezdilo v Jihlavě. Na opačném konci žebříčku skončily Liberec, České Budějovice a Brno. Z okresních měst na tom byly nejhůře Náchod, Havlíčkův Brod a Kolín. Celkem 22 okresních měst se může pochlubit nulovým záznamem nehod s vážným či smrtelným zraněním. Vyplývá to z žebříčku ČP Indexu bezpečnosti zpracovaného Českou pojišťovnou.

Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným nebo smrtelným zraněním dvakrát ročně sestavuje jejich žebříček bezpečnosti.

V kategorii krajských měst Jihlava odsunula loňského vítěze Karlovy Vary na druhou pozici. Na území Jihlavy se nestala žádná smrtelná ani vážná dopravní nehoda. Pomyslný bronz si odnáší Hradec Králové.

Řidiči se proti konci minulého roku nejvíce polepšili v Olomouci (z 10. na 4. místo) a ve Zlíně (z 12. na 9. místo). „Naopak největší zhoršení jsme zaznamenali v Liberci, který z loňského osmého místa klesl až na konec žebříčku. Na stotisícové město totiž připadlo 15 vážně zraněných účastníků silničního provozu, z toho čtyři zranění byla způsobena nepřiměřenou rychlostí,“ uvedla mluvčí ČP Ivana Buriánková.

Dobře si letos zatím nevedly ani České Budějovice. Ty se propadly z loňského sedmého místa na letošní předposlední, tedy dvanácté místo. Na silnicích jihočeské metropole bylo v letošním prvním pololetí vážně zraněno 14 osob.

Mezi okresními městy se na konci žebříčku umístil Náchod. Na jeho území se stala jedna smrtelná dopravní nehoda, pět nehod mělo za následek těžká zranění. Náchod se na chvostu drží dlouhodobě, loni se umístil na 56. místě, v roce 2014 byl opět na posledním místě.

Skokanem uplynulého pololetí je Ústí nad Orlicí. Z loňského 58. místa poskočilo do vítězné sestavy. Dařilo se i Jablonci nad Nisou, který se mezi premianty dostal z loňského 47. místa, Kroměříž se mezi města s čistým štítem vyšvihla ze 46. místa. Největší zhoršení zaznamenal Havlíčkův Brod (ze 6. místa na 58. místo), Karviná (z 10. místa na 50. místo) a Šumperk (ze 13. místa na 44. místo).

Dobrou zprávou je meziroční pokles počtu usmrcených a vážně zraněných osob při dopravních nehodách způsobených nepřiměřenou rychlostí. Zatímco za loňské první pololetí zemřelo na silnicích krajských a okresních měst kvůli vysoké rychlosti sedm lidí a 48 jich bylo těžce zraněno, v prvních šesti měsících letošního roku letos to byla dvě úmrtí a 36 těžkých zranění.

Rovněž celkový počet usmrcených a těžce zraněných osob je v letošním prvním pololetí nižší než loni. Zatímco v prvních šesti měsících 2015 zemřelo na silnicích krajských a okresních měst 35 lidí a 367 jich bylo těžce zraněno, v prvním pololetí letošního roku to bylo 34 úmrtí a 330 těžkých zranění.

Pořadí 1.pololetí 2016 Město Pořadí 2015
1 Jihlava 3
2 Karlovy Vary 1
3 Hradec Králové 2
4 Olomouc 10
5 Pardubice 6
6 Praha 5
7 Plzeň 9
8 Ostrava 4
9 Zlín 12
10 Ústí nad Labem 11
11 Brno 13
12 České Budějovice 7
13 Liberec 8

zdroj: ČP

Newsletter