ČR a Polsko se shodly na pokračování projektu plynovodu Stork II

Česko a Polsko se dohodly na dalším pokračování projektu plynovodu Stork II. Nezávazné memorandum o politické podpoře plánovanému vzájemnému propojení plynárenských soustav podepsali na začátku září při summitu visegrádské skupiny a Ukrajiny v polské Krynici premiéři obou zemí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Beata Szydlová, sdělil ČTK úřad vlády. Na podpis dohody upozornil server EurActiv.cz.

„V polské Krynici došlo k podpisu právně nezávazného memoranda, že obě strany mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Více nebylo možné ze strany státní správy udělat, neboť ČR není a nebude investorem české části tohoto projektu, dodal.

V textu memoranda vyjádřili předsedové vlád přetrvávající politickou podporu projektu a vůli spolupracovat s evropskými i národními institucemi tak, aby byl realizován, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Sobotka označil severo-jižní propojení plynárenských soustav Česka a Polska prostřednictvím Stork II za důležité na dubnových mezivládních konzultacích obou zemí ve Varšavě.

Plynovod Stork II byl v roce 2013 zařazen mezi projekty společného zájmu Evropské unie, tedy projekty s přeshraničním přínosem a významem pro celou unii, uvádí úřad vlády. Podle evropské strategie by měl být realizován do roku 2020 kvůli posílení energetické bezpečnosti EU.

Českým investorem je firma Net4Gas, která je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku a provozovatelem tuzemské přepravní soustavy. Podle zjištění serveru Euractiv.cz bude muset projekt znovu požádat o spolufinancování z evropských peněz, i když Evropská komise loni v září pro Stork II vyčlenila dotaci 63 milionů eur.

Česká vláda podle serveru na začátku června dostala informace, že se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici.

Newsletter