ČR: Běžný účet za únor v přebytku 43,96 mld. Kč (oček. 35 mld.)

Běžný účet platební bilance skončil v únoru skončil s přebytkem 43,9 miliardy korun, když analytici očekávali přebytek 35 miliard korun. Výsledek ovlivnila bilance zboží a služeb. V únoru byly vyplaceny dividendy ve výši 0,6 miliardy korun a bilance zboží a služeb byla aktivní v objemu 35,5 miliardy korun.

Rekordně vysoký přebytek běžného účtu potvrzuje silnou vnější pozici Česka, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Dnešní čísla podle něj ukazují na rostoucí tlaky na posilování koruny nejenom z titulu spekulací, ale zvyšují se i tlaky plynoucí z reálné ekonomiky, když výtečnou výkonnost předvádějí hlavně exportéři. Koruna by se tak po tomto výsledku měla ještě více přimknout k hladině kurzového závazku.

„Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců vyrostla na 52,8 miliardy korun, což odpovídá 1,2 procenta HDP. Výrazně se zvýšil přebytek bilance služeb a snížilo se i záporné saldo prvotních důchodů. Kumulovaná bilance druhotných důchodů se překlopila ze záporu do kladných čísel,“ dodal Zeisel s tím, že za vývojem statistiky druhotných důchodů stojí zejména čerpání prostředků z evropských fondů. To ale velmi brzy ustane a druhotné důchody pravděpodobně znovu překmitnou do záporu.   

Na kapitálovém účtu jsou zahrnuty příjmy z rozpočtu Evropské unie v objemu 8,7 miliardy korun. Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 54,4 miliardy korun vzhledem k rychlejšímu růstu aktiv proti zvyšování pasiv vůči zahraničí. Saldo odlivu přímých zahraničních investic bylo 7,3 mld. Kč. Saldo reinvestovaného zisku činilo 5,9 mld. Kč. 

Newsletter