ČR: Ceny prům. výrobců v únoru y/y klesly o 0,3 % (oček. +0,2 %)

AKTUALIZOVÁNO – Od prosince roku 2016 ceny průmyslových výrobců meziročně poprvé klesly, a to o 0,3 procenta po lednovém růstu o půl procenta. Nejvýznamněji se snížily ceny dopravních prostředků o čtyři procenta, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 6,2 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. 

Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 6,9 %. Klesly také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Vzrostly zejména ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,9 %. Zvýšily se ceny těžby a dobývání o 5,0 % a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,6 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,1 %, z toho pekařských, cukrářských a jiných moučných výrobků o 3,3 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce klesly ceny výrobků investiční povahy o 1,7 %.

Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,4 %. Klesly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly nižší o 0,9 %, z toho zpracovaného masa a výrobků z masa o 1,8 % a mléčných výrobků o 1,6 %. Snížily se také ceny dopravních prostředků o 0,4 %. Zvýšily se především ceny těžby a dobývání o 1,5 %.

Newsletter