ČR: Index cen výrobců v listopadu y/y rostl o 0,9 % (oček. 1,3 %)

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v listopadu zvýšily o 0,9 procenta po říjnovém růstu o 1,1 procenta. Nejvýznamněji vzrostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 4,9 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Meziročně vyšší byly také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 1,8 procenta, z toho mléčných výrobků o 10,3 procenta, pekařských, cukrářských a jiných moučných výrobků o 3,9 %.

Klesly naopak ceny dopravních prostředků o 3,8 %, z toho zejména ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 5,8 %. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly nižší o 1,1 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny meziproduktů o 2,0 %.

Proti říjnu ceny průmyslových výrobců klesly o 0,1 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o 1,1 %, z toho mléčných výrobků o 2,2 % a zpracovaného masa a výrobků z masa o 1,2 %. Ceny dopravních prostředků klesly o 0,5 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 1,0 %. Nejrychleji rostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny základních farmaceutických výrobků se zvýšily o 1,4 % a těžby a dobývání o 0,2 %.

„V následujících měsících očekáváme, že růst cen průmyslových výrobců bude mírně zrychlovat díky nízké srovnávací základně z minulého roku, ale i růstu cen materiálů a vstupů. Podle průzkumu PMI, průměrné ceny, které si výrobci účtují za své zboží, prudce vzrostly. Listopadové průmyslové ceny dosáhly jediného poklesu v tomto roce a to hlavně z důvodu poklesu cen potravin. Pro rok 2017 očekáváme růst cen průmyslových výrobců průměrným tempem kolem 2 %,“ uvedl analytik Raiffeisenbank​​​​​​​​​​​​​​ František Táborský.
       

Newsletter