ČR: Index PMI v září zrychlil na 56,6 b., čekal se růst na 55,4 b

AKTUALIZOVÁNO – Zářijový PMI signalizuje silný růst výroby. Hodnota indexu v září vzrostla ze srpnových 54,9 bodu na 56,6. Aktuální výsledky průzkumu ukázaly na největší zlepšení podnikatelských podmínek ve zpracovatelském sektoru od dubna, a přestože je průměr indexu PMI za třetí čtvrtletí zatím nejnižší v tomto roce, tak svědčí o celkově solidní expanzi.

„Průzkumová data v září vykázala výrazný růst v českém zpracovatelském sektoru, přičemž růst zrychlil jak ve výrobě, tak v nových zakázkách. Rychlejší růst svědčil o solidní poptávce od domácích i zahraničních klientů a signalizoval pozitivní závěr třetího čtvrtletí. Tlaky v dodavatelském řetězci dále způsobovaly tlak na ceny a nedostatky vedly k prudkému zvýšení cen surovin. Firmy navíc více nakupovaly, a to nejenom proto, aby podpořily vyšší výrobu, ale také aby si vytvořily bezpečnostní zásoby. I přes ostrý růst rozpracovanosti firmy zápasily s nabíráním zaměstnanců. Pracovní pozice se plnily nejpomaleji od loňského října, protože se výrobcům nedařilo najít vhodné kandidáty pro zručné dělnické práce,“ uvedla Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje.

„Vývoj PMI je obecně v letošním roce nad očekávání silný, což je do velké míry spojeno se zlepšujícími se podmínkami v zahraničí, zejména v Německu, kde se tamní indikátor PMI dostává na své mnohaletá maxima (graf 2). V září dokonce pak překonal hranici 60 bodů, což byla nejvyšší hodnota za posledních 6,5 roku,“ uvedl hlavní ekonom pro ČR ING Bank Jakub Seidler

Objemy výroby v českém zpracovatelském sektoru se v září rychle zvedly ze srpnového minima za osm měsíců a účastníci to spojovali se silnou zákaznickou poptávkou.

Nové zakázky se nadále zvyšovaly a v aktuálním měsíci vzrostly nejrychleji od května, zejména díky Výrobní PMI pro Českou republiku větším objemům zakázek od domácích i zahraničních klientů, přičemž nový export dosáhl maxima za pět měsíců. Nedodělky se v závislosti na silném růstu nových zakázek v září hromadily nejrychlejším tempem od června.

Pracovní příležitosti naopak přibývaly nejslabším tempem od loňského října. I přes omezené kapacity zůstaly některé pozice nezaplněné vzhledem k nedostatku vhodných kandidátů. Finanční zatížení u českých výrobců v září nepovolilo. Inflace cen vstupů vzrostla na maximum za pět měsíců, což respondenti zčásti připsali nedostatkům v dodavatelském řetězci. Na evidentní omezení kapacit zásobitelů výrobci reagovali vyššími nákupy za účelem vybudování bezpečnostních zásob. Objemy skladovaného materiálu následně vzrostly nejrychleji od července 2015. Průměrné ceny, které si výrobci účtují za své zboží, následkem vyšších cen surovin také vzrostly. Podle hlášení účastníků silná poptávka firmám umožnila zvýšit ceny solidním tempem.

Newsletter