ČR má smluvně zajištěnu zhruba desetinu peněz z evropských fondů

Česká republika měla ke konci října smluvně zajištěno 9,5 procenta evropských peněz určených na programové období 2014 až 2020. Jde o přibližně 58 miliard korun. Ve výzvách bylo vyhlášeno zhruba 65 procent z přidělených 648 miliard korun. V rozhovoru s ČTK to dnes sdělila náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková. Důležitý podle ní bude rok 2018, kdy jednotlivé země budou hodnoceny podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění mohou zhruba o šest procent přidělené částky přijít.

„Jsou to peníze, které ještě příjemce nemusí fyzicky mít. Ale už má v ruce doklad, že je dostane. Myslím, že v tuto chvíli už jsme dosáhli téměř deseti procent,“ řekla Letáčková k částce 58,1 miliardy korun. Zatímco Operační program Zaměstnanost už vyčerpal téměř polovinu z přidělených 56 miliard korun, Operační program Doprava vyčerpal ze 127 miliard korun jen něco přes miliardu. Podle Letáčkové je to hlavně kvůli nutnosti nových posudků vlivu na životní prostředí u velkých dopravních staveb.

„Důležitý bude rok 2018, kdy bude Evropská unie hodnotit milníky. Tedy to, nakolik Česká republika plní závazky, které má vůči strategii Evropa 2020. Těch tematických cílů je tam celkem 11 a my máme ke každému z nich nějakou měrou přispívat. S těmi konkrétními cíli je to různé. Třeba v oblasti energetické účinnosti jsme se zavázali, že určitým poměrem snížíme emise,“ doplnila náměstkyně MMR, které je prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci za čerpání z evropských fondů zodpovědné.

Při neplnění těchto cílů mohou být prostředky přesunuty mezi jednotlivými programy, teoreticky i mezi jednotlivými zeměmi. Tato rezerva činí 38,6 miliardy korun, tedy zhruba šest procent z celkové přidělené částky 648 miliard. Podíl smluvně zajištěných prostředků je tak počítán k hodnotě 609,4 miliardy korun.

Ve výzvách zatím jednotlivá ministerstva vyhlásila zhruba 65 procent z přidělené částky. Proti stavu na konci srpna je to téměř o deset procentních bodů více, ministryně Šlechtová (za ANO) však v lednu vyhlásila, že do konce roku chce mít minimálně 70 procent. „Myslím, že do konce roku se to může zvládnout,“ dodala Letáčková.

V programovém období 2007 – 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun, z toho přibližně pět procent zůstalo nevyčerpaných.

Newsletter