ČR: Maloobchodní tržby rostly v červnu y/y o 1,4 % (oček. 2,2 %)

AKTUALIZOVÁNO – Meziměsíčně tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy v červnu reálně stagnovaly, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,6 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 1,6 % a za potraviny o 1,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,2 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 6,3 %, za pohonné hmoty o 2,7 %, za potraviny naopak klesly o 0,7 %. V červnu 2018 bylo o jeden pracovní den méně než v červnu 2017.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 2,0 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 4,7 %, za pohonné hmoty o 1,3 % a za potraviny klesly o 0,7 %.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera jsou celkově prodeje automobilů v letošním prvním pololetí pod úrovní minulého roku. To však může být částečně spojeno také s re-exporty automobilů v době trvání kurzového závazku. Tehdy se dle anekdotické evidence registrovala část nových automobilů v tuzemské ekonomice, poté však byly rovnou převáženy do zahraničí, což se díky slabí koruně vyplácelo. Konec kurzového závazku a posilování koruny tuto praxi však omezil. Je tak možné, že slabší meziroční dynamika prodeje automobilů v letošním roce byla částečně způsobena i tímto faktorem. To by potvrzovala i skutečnost, že se meziroční dynamika prodejů začala v červnu zlepšovat.

„Maloobchodní tržby bez automobilů však v letošním roce nadále příznivě rostou a potvrzují, že spotřebitelský sentiment tuzemských domácností zůstává nadále silný, což je dáno velmi příznivým vývojem na trhu práce a růstem mezd. Spotřeba domácností tak bude v letošním roce patřit mezi hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky. Mírně slabší dynamika tržeb u potravin je patrně dána vyšší srovnávací základnou z června minulého roku,“ uvedl Seidler.

Newsletter