ČR: Maloobchodní tržby v únoru 6 % y/y, oček. 7,2 %, revize 8,4 %

AKTUALIZOVÁNO – Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy v únoru reálně meziměsíčně stagnovaly. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o šest procent, stejně jako bez očištění.

Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského spotřebitelé pociťují vítr v zádech a stále dynamicky utrácejí. Prodejci v maloobchodě bez aut tak mohli v únoru vykázat další silný přírůstek tržeb. Ten sice zaostal za výsledkem v předchozím měsíci, lednový přírůstek byl ovšem nejvyšší za téměř dva roky.

„Letošní první kvartál tak má velkou šanci navázat na postupnou akceleraci tržeb v průběhu jednotlivých kvartálů loňského roku. V únoru rostly meziročně tržby ve všech sledovaných skupinách mimo autosegment včetně výrobků pro kulturu a rekreaci, u nichž se lednový propad tržeb ukázal být jen přechodným jevem,“ dodal Rožumberský. 

„Silná čísla z maloobchodu na začátku letošního roku rozhodně nejsou překvapivá. Rekordně nízká nezaměstnanost, rekordně vysoká zaměstnanost, rekordně vysoká spotřebitelská důvěra a téměř dvouciferný růst mezd – to vše jsou faktory, které se výsledně promítají do větší ochoty spotřebitelů utrácet,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy v únoru reálně stagnovaly, přičemž za potraviny vzrostly o 0,6 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,8 % a za nepotravinářské zboží o 0,4 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v únoru 2018 i 2017) zvýšily o 6,0 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,1 %, za pohonné hmoty o 7,6 % a za potraviny o 2,4 %.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,0 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,1 %, za pohonné hmoty o 7,6 % a za potraviny o 2,4 %.

Newsletter