Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

ČR: Markit PMI index aktivity v průmyslu v únoru rostl na 58,8 b. (oček 59)

Výroba v únoru stále prudce roste. PMI signalizuje prudký růst i přes pokles na minimum za tři měsíce. Růst výroby druhý nejrychlejší za téměř sedm let. Účtované ceny rostou nejrychleji od dubna 2011. Výsledky PMI únorového průzkumu společnosti IHS Markit ukázaly na silné zlepšení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem.

Další prudká expanze objemů výroby a nových zakázek, včetně solidního zvýšení exportu, svědčila o pokračujícím trendu nastoleném na začátku roku 2018. Příznivější poptávka a výrazný růst cen vstupů mezitím přispěly k nejrychlejšímu zvýšení účtovaných cen od dubna 2011.

Podnikatelská důvěra týkající se budoucí výroby zůstala silná, přičemž optimismus vychází ze silnější zákaznické poptávky a získávání nových klientů. Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Na prudké zlepšení podnikatelských podmínek v českém zpracovatelském sektoru v únoru ukázala hodnota PMI 58,8 bodu. Index poklesl z lednových 59,8 bodu na minimum za tři měsíce, ale jeho růst byl přesto třetí nejsilnější od dubna 2011. Výrobní PMI pro Českou republiku

Zpracovatelská výroba nadále prudce rostla, a to tempem, které bylo druhé nejvyšší za bezmála sedm let. Aktuální expanzi podle účastníků průzkumu z velké části táhla větší zákaznická poptávka.

Tempo růstu objemů nových zakázek, ač nejslabší za tři měsíce, bylo stále ostré. Prudký růst celkových zakázek spolu se silným zvýšením nových zakázek ze zahraničí svědčil o pokračujícím růstu globální poptávky. Další zhoršení dodávek zásobitelů bylo hlavním faktorem ve výrazném zvýšení cen vstupů během února.

Cenová zátěž rostla dvaadvacátý měsíc v řadě a míra inflace se držela výrazně nad dlouhodobým průměrem série. Průzkum ukázal, že vyšší náklady byly z velké části převáděny na zákazníky formou vyšších cen výstupů. Jejich inflace pak vzrostla nejrychleji od dubna 2011.

Newsletter