ČR: Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,5 % dle očekávání

AKTUALIZOVÁNO – V České republice bylo ke konci měsíce října 3,5 procenta nezaměstnaných. Tímto číslem se tak potvrdila predikce analytiků. Na úřadech práce po České republice bylo v listopadu evidovaných 265 469 uchazečů.

V průběhu listopadu bylo nově zaevidováno 40 776 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 1 224 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 6 655 osob.

„Podíl nezaměstnaných klesl v listopadu na pouhá 3,5 procenta a naplnil tak očekávání trhu. Pravděpodobně se tak dostal na letošní minimum. V prosinci očekáváme, vinou pravidelného sezónního vlivu mírné zvýšení, nebo alespoň zastavení poklesu, míry nezaměstnanosti,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés

Podíl počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo opět klesl a v listopadu se zastavil na 1,24. Jde tak o historicky nejnižší podíl od vzniku Česká republiky. 

„Pokud by nová pracovní místa v nadcházejících měsících vznikala stejně rychle jako v letošním roce, tak bychom se na jaře 2018 dočkali situace, kdy by byl počet nabízených míst vyšší než počet nezaměstnaných. V prosinci se již s ohledem na negativní sezonní faktory dalšího poklesu nezaměstnanosti nedočkáme. V souhrnu za celý letošní rok podíl nezaměstnaných osob poklesne na 4,2 % z loňských 5,5 %,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 55 okresech, největší v okresech – Teplice, Ústí nad Labem, Most, Domažlice a Praha. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 20 okresech, největší v okresech Jeseník (o 9,4 %), Klatovy a Prachatice.

K 30.listopadu bylo evidováno 12 058 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet poklesl ve srovnání s předchozím měsícem. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,5 procenty.

Newsletter