Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

ČR: Obchodní bilance v říjnu s přebytkem 9,7 mld. Kč (oček. 15,3 mld.)

AKTUALIZOVÁNO – Podle předběžných údajů skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 9,7 miliardy korun, který byl meziročně o pět miliard nižší. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Celkovou bilanci v národním pojetí nepříznivě ovlivnilo zejména prohloubení pasiva bilance se základními kovy o 3,0 mld. Kč, počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,8 mld. Kč, ropou a zemním plynem o 2,4 mld. Kč a základními farmaceutickými výrobky a přípravky o 1,4 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně vyšší přebytek bilance obchodu s ostatními dopravními a přepravními prostředky o 3,5 mld. Kč a motorovými vozidly o 2,3 mld. Kč.

„Za prvních deset měsíců tohoto roku dosáhl přebytek obchodní bilance 144,7 mld. Kč, o 19,0 mld. Kč méně než za stejné období loňského roku, zejména kvůli pomalejšímu růstu vývozu a vyššímu dovozu. Vývoz v tomto období průměrně rostl 6,4 %, zatímco dovoz rostl 7,5 %. Pro celý letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu okolo 160 mld. Kč,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Newsletter