ČR připravuje žádost o podporu z globalizačního fondu kvůli OKD

Česko připravuje žádost Evropské komisi o podporu z globalizačního fondu pro řešení zaměstnanosti v Moravskoslezském kraji, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s eurokomisařkou pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenovou. Jakou částku bude ČR požadovat, neřekl, uvedl ale, že žádost musí být připravena se společností OKD. Thyssenová vyjádřila přesvědčení, že globalizační fond je určen přesně pro takové případy.

„Žádost o čerpání prostředků z globalizačního fondu v tuto chvíli připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ řekl Sobotka. O hotové žádosti bude jednat vláda. „Ta žádost musí být připravena ve spolupráci se společností OKD, to znamená, čekají ještě ministerstvo práce a sociálních věcí jednání, která se budou odehrávat v příštích týdnech, tak aby se upřesnily všechny vstupní parametry a všechna data,“ poznamenal.

Česko chce, aby příspěvek šel na aktivní politiku zaměstnanosti. Změny, které povedou k propouštění horníků, jsou podle Sobotky jednoznačně vyvolány faktory globalizace, jako je dlouhodobě nízká cena černého uhlí. S tím souhlasí i Thyssenová. „Myslím si, že tohle je přesně ten případ, pro který byl fond vytvořen,“ uvedla.

Firma vlastnící OKD a její doly zvažuje insolvenci a ukončení hornické činnosti, kvůli čemuž by o práci mohly přijít tisíce horníků. Vláda se její dluhy řešit nechystá a chce se soustředit na pomoc zaměstnancům.

OKD má nyní asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích. Podle premiéra je v Moravskoslezském kraji kolem 10.000 volných míst, nebude ale jednoduché spárovat lidi, kteří opustí OKD, s nabízenými volnými místy.

Newsletter