ČR: Průměrná sazba hypoték v listopadu rostla na 2,15 %

AKTUALIZOVÁNO – Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů stoupla v listopadu na 2,15 procenta. Zatím to však nemá za následek upadání zájmu o hypotéky. Oproti říjnu vzrostly objemy i počty poskytnutých hypotečníh úvěrů, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu.

V jedenáctém měsíci si pro hypoteční úvěr přišlo do bank 9 466 klientů, což je o skoro 800 lidí více než v říjnu. I objemy vzrostly, a to dokonce o 1,5 miliardy korun na 19,460 miliard korun.

„Sazby hypotečních úvěrů se nadále zvyšují pozvolným tempem. Maximální rozdíl mezi průměrnými sazbami jednotlivých bank přispívajících do Fincentrum Hypoindexu je již několik měsíců velmi nízký a ani listopadové zvýšení sazeb ČNB jej příliš nerozhodilo. I z toho je zřejmé, jak se banky vzájemně velmi bedlivě sledují a žádná z nich nechce prudkým zvýšením sazeb přijít o stále velmi dobré objemy nových obchodů,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

V listopadu roku 2016 si lidé sjednali téměř o pět tisíc hypotečních úvěrů více. Objemy byly v meziročním srovnání vyšší zhruba o 10 miliard korun.

V rámci letošního roku jsou však objemy a počty nejvyšší za posledních pět měsíců. Naposledy byla u objemů atakována hranice 20 miliard korun v červnu 2017. Ve stejný měsíc bylo uzavřeno více jak deset tisíc hypotečních úvěrů za měsíc.

Rekord zřejmě nebude

Za celý loňský rok si lidé sjednali 114 550 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 225,809 miliard korun. Během jedenácti měsíců letošního roku bylo sjednáno 100 267 hypotečních smluv. Lidé si v rámci hypoték zatím napůjčovali 205,66 miliard korun.

Abychom se tedy dočkali rekordních počtů a objemů, muselo by si pro hypoteční úvěr v prosinci přijít minimálně 14 283 lidí a půjčit si přes 20 miliard korun. Čísla to nejsou úplně nereálná a v některých měsících bylo sjednáno i víc smluv za vyšší sumu, ale pravděpodobně se rekordu letos nedočkáme. Třeba ale prosinec překvapí.

Co se děje na hypotečním trhu?

Hypoteční trh žije zdražováním. Během listopadu se ke zvyšování úrokových sazeb přidaly další banky. Kvůli zvýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou zdražila hypotéky i Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a Hypoteční banka. 

Newsletter